Δύο στα δύο ο ΚΕΔΡΟΣ - Δεύτερη Αγωνιστική Μέρα στην ΕΠΟΠΛ – Δεύτερη νίκη

Τελευταία ενημέρωση από Mike Poullis

Μπροστά σε περισσότερους από 100 οπαδούς του στην έδρα του, στον Κοτσιάτη, η ομάδα του ΚΕΔΡΟΥ Αγ. Μαρίνας πραγματοποίησε την δεύτερη συνεχόμενη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για το πρωτάθλημα της ΕΠΟΠΛ, 3-0 απέναντι στον Δικέφαλο Χάρτζιας αυτή τη φορά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Κέδρο να έχει μια φλύαρη υπεροχή στο παιχνίδι χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει τις μεγάλες ευκαιρίες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού.  Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η μοναδική μεγάλη ευκαιρία που είχαμε στο πρώτο ημίχρονο ήτανε στο 35ο λεπτό μετά από σουτ του Μιχάλη Σολομώντος  στο δοκάρι. Ακόμα 2-3 προϋποθέσεις χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα από μέρους του ΚΕΔΡΟΥ ήταν το σκηνικό με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του ΚΕΔΡΟΥ μπήκε πιο φουριόζα στο γήπεδο και κατάφερε να σκοράρει τρεις φορές ενώ δημιούργησε και σωρεία ευκαιριών. Το σκορ άνοιξε στο 52ο λεπτό ο Μάριος Χατζηχάννας με ένα γκολ πραγματικά βγαλμένο από highligthsμεγάλων παιχνιδιών. Κάθετη πάσα από το κέντρο προς τον Μιχάλη 3-4 μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή, κοντρολ με το δεξί, στροφή 180ο και εκτέλεση με το αριστερό στο δεξί παραθυράκι της εστίας του αντίπαλου τερματοφύλακα. Ο χορός των γκολ συνεχίστηκε στο 60ο λεπτό από τον Σταύρο Στυλιανίδη όπου σε βολέ του τερματοφύλακα μας έφυγε πίσω από την άμυνα των αντιπάλων και βρέθηκε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα όπου και εκτέλεσε εύστοχα. Το σερί έκλεισε ο Ηλίας Χατζηιωσηφ στο 74ο λεπτό όπου μετά από ασίστ του Μάριου Παρπέρη έγραψε το 3-0 με ωραίο σουτ.

Στα αξιοσημείωτα η μεγάλη παρουσία συγχωριανών παιδιών μας στο αρχικό σχήμα αλλά και στις αλλαγές της ομάδας. Πολύ καλά δείγματα γραφής αναφορικά με την ποιότητα των ποδοσφαιριστών και της καλής δουλειάς που έγινε στον προγραμματισμό.

Περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν αναφορικά με τη φυσική κατάσταση της ομάδας αλλά και την ομοιογένεια των παικτών. Σίγουροι ότι παιχνίδι με παιχνίδι η ομάδα θα “δένεται” καλύτερα. Επόμενο παιχνίδι την Κυριακή, 3/11/2019 με αντίπαλο την ομάδα των Λαγουδερών – Σαράντι.