ΜΕΓΑΛΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ Ο ΚΕΔΡΟΣ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ ΣΚΥΛΛΟΥΡΑΣ

Τελευταία ενημέρωση από Mike Poullis

ΚΕΡΔΙΣΕ ΜΕ 3-2 ΤΗΝ Ε.Μ.ΑΝΘΟΥΠΟΛΗΣ

Μεγάλο νικητή ανέδειξε τον Κέδρο Αγίας Μαρίνας Σκυλλούρας το Μαρωνίτικο ντέρμπυ της ΕΠΟΠΛ που διεξήχθει την Κυριακή 5/10 στην προσωρινή έδρα της ομάδας στον  Κοτσιάτη. Στη παρουσία περίπου 250 οπαδών ο ΚΕΔΡΟΣ επικράτησε με σκορ 3-2 του ΕΜΑ σε ενα παιχνίδι που πρόσφερε αρκετές συγκινήσεις.

Η ομάδα του Κέδρου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 3ο λεπτό με πλασέ του Πασχάλη τον οποίο και τροφοδότησε πολύ ωραία ο Ηλιας Χατζηιωσήφ από τα πλάγια. Το ΕΜΑ αντέδρασε και στο 10ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει μετά από ωραίο σουτ του επιθετικού τους και την ασταθή απόκρουση του Παυλίδη. Ο Κέδρος διατηρούσε περισσότερο τη κατοχή της μπάλας, έφτιαξε αρκετές ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ηλία Χατζηιωσήφ μετά από σουτ εντός της μεγάλης περιοχής, οι επιθετικοί του όμως ήταν άστοχοι. Το 1-1 ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη παρουσιάστηκε το ίδιο σκηνικό. Ο Κέδρος είχε περισσότερο τη μπάλα στη κατοχή του, έφτιαξε πάρα πολλές ευκαιρίες μερικές εκ των οποίων ήταν και κραυγαλέες πλην όμως η αστοχία του συνεχίστηκε. Το ΕΜΑ ήταν η ομάδα που κατάφερε να προηγηθεί στο 55’ μετά από εκτέλεση φάουλ από το κέντρο του γηπέδου και μια άτυχη στιγμή για το Παυλίδη ο οποίος και δεν εκτίμησε σωστά την πορεία της μπάλας με αποτέλεσμα αυτή να καταλήξει στα δίκτυα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΚΕΔΡΟΣ κατάφερε να ισοφαρίσει με το Σταύρο ο οποίος τροφοδοτήθηκε από το Γιώργο. Το παιχνίδι κύλησε στους ίδιους ρυθμούς μέχρι το τέλος. Ο Κέδρος είχε τη κατοχή ενώ το ΕΜΑ  βασίστηκε στις γρήγορες αντεπιθέσεις. Με την τροπή που πήρε το παιχνίδι η τριπλή παραλλαγή ήταν αναμενόμενη αφού τίποτα πλέον δεν ήταν σίγουρο μετά τη φοβερή αστοχία των επιθετικών του Κέδρου και το ΕΜΑ να προσπαθεί να γίνει επικίνδυνο στις αντεπιθέσεις. Τελικά στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Φίνος Μελάς με κεφαλιά έδωσε το πολύτιμο τρίποντο στο Κέδρο, δίκαια αφού ήταν η ομάδα η οποία και έφτασε στο τέρμα τις περισσότερες φορές. Το τρίτο τέρμα του Κέδρου αμφισβητήθηκε από τους ποδοσφαιριστές του ΕΜΑ, λανθασμένα,  αφού ο Φίνος Μελάς καλυπτόταν καθαρά την ώρα που δόθηκε η μπαλιά.