Τις εντυπώσεις ο Κέδρος, τους πόντους ο Κόρνος

Τελευταία ενημέρωση από Mike Poullis

Μια πολύ καλή εκτός έδρας εμφάνιση για την ομάδα μας χτες στον Κόρνο δεν στάθηκε αρκετή να μας δώσει το αναμενόμενο όφελος και η ομάδα μας δυστυχώς δεν απέφυγε την δεύτερη της ήττα σε ακόμα ένα παιχνίδι που δικαιούται να φωνάζει για την διαιτησία η οποία παρουσιάζεται με πολλές αδυναμίες στο φετινό πρωτάθλημα. Τρία πέναλτι διεκδίκησε ο Κέδρος εκ των οποίων τα δύο ήτανε κυριολεκτικά εξόφθαλμα.

Στον καθαρά αγωνιστικό τομέα, μοιρασμένο το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με τον Κόρνο να χάνει όμως την τεράστια ευκαιρία του ημιχρόνου αφού προ κενής εστίας ο επιθετικός τους αστόχησε. Ωστόσο ήτανε ο Κέδρος που δικαιούτο κάτι περισσότερο αφού σε δύο περιπτώσεις ξεκάθαρων ανατροπών των Γεωργίου και Στυλιανίδη δεν σφυρίχτηκε πέναλτι για την ομάδα μας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κέδρος μπήκε ακόμα πιο δυνατά και στο 50’ σε δυνατό σουτ του Στυλιανίδη ο τερματοφύλακας του Κόρνου έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του και στην αντεπίθεση που ακολούθησε η άμυνα μας βρέθηκε με κενά με αποτέλεσμα να δεχτούμε το γκολ. Η ομάδα ανέβασε ξανά στροφές και στο 55’ μετά από έξοχο συνδυασμό των Γιαννάκη Ολύμπιου, Σταύρου Στυλιανίδη και Λεονάρντο Κυριάκου, ο τελευταίος με ωραίο πλασέ ισοφάρισε για τον Κέδρο. Στη συνέχεια το παιχνίδι ήτανε μοιρασμένο με εκατέρωθεν φάσεις στις δύο εστίες και με τον τερματοφύλακα του Κόρνου να προβαίνει 2-3 περιπτώσεις σε εκπληκτικές αποκρούσεις. Τελικά στο 68’ ήτανε η ομάδα του Κόρνου η οποία κατάφερε να πάρει το προβάδισμα το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ. Στο 88’ ο Κέδρος ζήτησε εκ νέου πέναλτυ όταν σε άστοχη έξοδο του τερματοφύλακα του Κόρνου και πολύ έξω από την μικρή περιοχή αντί μπάλα βρήκε το κεφάλι του Ηλία Τερεζίδη ωστόσο το φάουλ σφυρίχτηκε αντίθετα.

Ο αειθαλής Σταύρος Στυλιανίδης για όσο διάστημα αγωνίστηκε αφού αποχώρησε τραυματίας μετά από πολλά σκληρά μαρκαρίσματα, έκανε ένα φοβερό παιχνίδι με πολλά τρεξίματα, ασσίστς και μαρκαρίσματα και ήτανε ο πολυτιμότερος για την ομάδα μας.

Με αδυναμίες και ελλείψεις η διαιτησία και με λανθασμένα σφυρίγματα  δεν μπόρεσε σε πολλές περιπτώσεις να ελέγξει σωστά το παιχνίδι και αδικαιολόγητα ξέφυγε του ελέγχου της.

Ευχαριστίες προς τους 40 περίπου φιλάθλους μας που ακολούθησαν την ομάδα στον Κόρνο και έκαναν αισθητή την παρουσία τους στην κερκίδα. Ξεχωριστές ευχαριστίες στους κοινοτάρχες Αγιας Μαρίνας και Κοτσιάτη οι οποίοι ακολουθούν ανελλειπώς την ομάδα. Επόμενο παιχνίδι την ερχόμενη Κυριακή, 7/11/2021 στον Κοτσιάτη απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα του ομίλου ΑΕ Πολεμιδιών η οποία έχει το απόλυτο στους μέχρι τώρα αγώνες της.