TO ΤΡΙΑ ΣΤΑ ΤΡΙΑ Ο ΚΕΔΡΟΣ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ ΣΚΥΛΛΟΥΡΑΣ

Τελευταία ενημέρωση από Mike Poullis

ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΔΥΣΚΟΛΑ Ο ΚΕΔΡΟΣ

Ο Κέδρος επικράτησε την Κυριακή 19/10/2014 του ΘΟΪ Καπεδων με σκορ 2-1. Η ομάδα μας για ακόμα ένα παιχνίδι παρουσιάστηκε αρκετά επιπόλαιη μη μπορώντας να τελειωσει τις φασεις με αποτέλεσμα στο τέλος του παιχνιδιού να κινδυνέψουμε ακόμα και με απώλεια βαθμών.

Περισσότερο δύναμη και άχγος έδωσε ο Κέδρος στο παιχνίδι του παρά αποτελεσματικότητα και ψυχραιμία. Στο πρώτο ημίχρονο δημιουργήθηκαν αρκετές ευκαιρίες απο πλευράς της ομάδας μας αλλα η αστοχία συνεχίστηκε στα εντός έδρας παιχνίδια (θυμίζουμε το πρώτο παιχνιδι με την ΕΜΑ Ανθούπολης). Επιπλέον με την αστοχία είχαμε και την ατυχία αφού η μπάλα σταματησε και δύο φορές στα δοκάρια σε προσπάθειες των Γιάννου Αναστάση και Ηλία Χατζηιωσηφ. Το ημίχρονο έκλεισε στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ενθαρρυντικά αφου καταφέραμε να προηγηθούμε στο 50’ μετά από ωραία πάσα του Αρμάντου απο το κέντρο του γηπέδου προς τα δεξιά, σέντρα συρτή του Ηλία, πλασέ χλιαρό του Πασχάλη και εν τέλει σπρώξιμο της μπάλας στα δίκτυα από τον Πορτοάλογλου. Ενα πραγματικά υπέροχο τέρμα. Το σκηνικό έπειτα συνεχίστηκε το ίδιο οπως το Ά ημίχρονο. Αρκετές ευκαιρίες αλλά φλυαρία και αναποτελεσματικότητα στην επίθεση. Οι αντιπαλοι, όπως και το Α ημίχρονο αρκέστηκαν σε αντεπιθέσεις χωρίς μέχρι εκείνο το σημείο να γίνονται ιδιαίτερα επικίνδυνοι.

1 2 3 5 4 7 8 6 10 9 12 11 15 13 17 14 16 20 22 18 21 23 30 31 32 34 33 37 36 35 38 39 42 41 43 40 45 44 50 kedros 2 kedros kedros3

Στο 70’ κερδίσαμε φάουλ από τα δεξιά το οποίο και εκτέλεσε χαμηλά ο Σταυρος. Στο πρώτο δοκάρι ο Πορτοκάλογλου έξυπνα αφήνει τη μπάλα να περάσει την οποία και εύκολα σπρώχνει στα δίκτυα ο Πασχάλης που ερχόταν από πίσω στο δεύτερο δοκάρι. Στ 75 έγινε και η φάση του αγώνα. Ο Αρμάντος επελαύνει από το κέντρο ως χείμαρρος ορμώμενος και εξαπολύει ένα κεραυνό απο 40 μέτρα. Για κακή μας τύχη όμως η μπάλα χτυπά για τρίτη φορά στο οριζόντιο δοκάρι (σχεδόν στη συμβολή των δοκών) και έπειτα στη γραμή τέρματος με πορεία προς τα έξω. Ενα πραγματικά εξαιρετικό σιουτ.

Με αυτά και με αυτά συνεχίσαμε μέχρι το 92 όπου σε μια αδράνεια της άμυνας μας ο επιθετικός του ΘΟΙ Καπέδων μείωσε το σκορ σε 2-1 έπειτα απο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στον εναπομείναντα χρόνο η ομάδα μας προσπάθησε να φυλάξει τα νώτα της. Κινδυνέψαμε έμμεσα στη τελευταία φάση του αγώνα όπου μετά από μια κάθετη μπαλιά από το κένρο του γηπέδου ο Γιάννος Αναστάση με υπερένταση και τάκλιν καταφέρε να απομακρύνει τη μπάλα πρωτου ο επιθετικός του ΘΟΙ βρεθεί τετ-α-τετ με τον Παυλίδη. Σε εκείνη τη φάση τραυματίστηκε, ευτυχώς οχι σοβαρά ο Μαρινιώτης αμυντικός.

Μετά τον αγώνα ο Κοινοτάρχης Μαρκιού κύριος Αντώνης Σολωμής  (ιδιοκτήτης του καφεστιατορίου  ''Το Μαρκί'') πρόσφερε δείπνο στους ποδοσφαιριστές μας και στο δ.σ. του σωματείου.